Regulamin świetlicy szkolnej
w Szkole Podstawowej nr 67 im. Jacka Kuronia w Poznaniu
Uchwalony na podstawie art. 105 ustawy z 14 grudnia 2016r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59)
§1. Postanowienia ogólne
- Świetlica jest integralną częścią szkoły, realizuje cele i zadania szkoły, w tym treści i działania wychowawczo-opiekuńcze zawarte w planie pracy szkoły.
- Zadania w świetlicy realizowane są w oparciu o roczny plan pracy oraz tygodniowy rozkład zajęć.
- Regulamin świetlicy jest zatwierdzany przez dyrektora szkoły i aktualizowany – po każdej zmianie przepisów związanych z organizacją pracy świetlicy oraz po zmianach w statucie szkoły dotyczących realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych.
- Świetlica przeznaczona jest dla uczniów, którzy pozostają dłużej w szkole na wniosek rodziców lub gdy wynikną inne okoliczności wymagające zapewnienia uczniom opieki w szkole.
§2. Cele i zadania świetlicy
- Zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki wychowawczej przed oraz po lekcjach oraz w innych zaistniałych sytuacjach.
- Stworzenie warunków do nauki własnej oraz pomoc w przypadku trudności w nauce.
- Rozwijanie zdolności, zainteresowań, stymulowanie do kreatywnego spędzania czasu w trakcie pobytu w świetlicy. Wspieranie twórczego myślenia.
- Dbanie o poprawne relacje między wychowankami. Pomoc w nabywaniu umiejętności nawiązywania prawidłowych relacji z rówieśnikami.
- Wdrażanie i rozpowszechnianie zdrowego stylu życia, upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałości o zdrowie swoje i innych.
- Organizowanie gier i zabaw ruchowych, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny.
- Współpraca z rodzicami i nauczycielami dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej, a także z pedagogiem, psychologiem szkolnym.
§3. Założenia organizacyjne
- Świetlica działa w dni pracy szkoły w godzinach od 630do 1700. Rodzice / prawni opiekunowie zobowiązani są do punktualnego odbioru dziecka, w przypadku zdarzenia nagłego powodującego opóźnienie odbioru dziecka, rodzic / opiekun prawny powinien zawiadomić o tym fakcie nauczyciela-wychowawcę świetlicy do godziny 1700. Nagminne nieprzestrzeganie punktualności w ostateczności może skutkować wypisaniem dziecka ze świetlicy.
- Nad pracą świetlicy nadzór pedagogiczny sprawuje dyrektor szkoły. Nauczyciele – wychowawcy świetlicy podlegają kierownikowi świetlicy a kierownik świetlicy podlega dyrektorowi szkoły.
- Uczniowie do świetlicy kwalifikowani są na podstawie kart zgłoszeń, które wypełniają rodzice. Karty zgłoszenia są do pobrania na stronie szkoły, w świetlicy lub [tutaj].
- Liczba uczniów w świetlicy, będąca pod opieką jednego nauczyciela-wychowawcy, nie powinna przekraczać 25.
- W świetlicy przez cały rok szkolny obowiązuje zmiana obuwia. Odzież i obuwie dzieci przebywających w świetlicy muszą być podpisane.
- Świetlica nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy przyniesione przez dzieci do świetlicy, zarówno za ich uszkodzenia jak i zagubienia.
- Uczniowie przebywający w świetlicy mają zakaz używania wszelkich urządzeń mobilnych, w innym celu niż uzasadniony kontakt z rodzicami lub opiekunami. W przypadku konieczności kontaktu z rodzicem uczeń musi ten fakt zgłosić wychowawcy świetlicy.
- Uczniowie przebywający w świetlicy, korzystający z posiłków, będą spożywać obiad pod opieką nauczyciela-wychowawcy w stołówce szkolnej. Pozostałe dzieci pozostaną pod opieką drugiego nauczyciela-wychowawcy.
- Dziecko ze świetlicy może być odebrane tylko przez rodziców / prawnych opiekunów oraz wyznaczone przez nich osoby wpisane do karty zgłoszenia. W wyjątkowych sytuacjach uczeń może być odebrany przez inną osobę, nie wpisaną do karty, jednak wyłącznie na podstawie pisemnego upoważnienia od rodziców / prawnych opiekunów lub na podstawie informacji przesłanej przez mobiDziennik z konta rodzica/prawnego opiekuna.
- W przypadku samodzielnego powrotu dziecka do domu, wymagana jest pisemna zgoda rodzica / prawnego opiekuna, zgodna ze wzorem dostępnym w świetlicy oraz [tutaj]. W wyjątkowych sytuacjach samodzielny powrót dziecka do domu może nastąpić na podstawie informacji przesłanej przez mobiDziennik z konta rodzica/prawnego opiekuna.
- Odpowiedzialność za dziecko przejmuje nauczyciel-wychowawca świetlicy od momentu wejścia dziecka do świetlicy do momentu odbioru dziecka przez rodzica / prawnego opiekuna lub osobę wyznaczoną w karcie zgłoszenia lub samodzielnego wyjścia dziecka, w przypadku uczniów, którzy maja zgodę na samodzielne wyjście.Nauczyciele-wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za dziecko, które nie zgłosiło się do świetlicy.
- Każda zmiana decyzji rodziców/prawnych opiekunów, dotycząca pobytu dzieci w świetlicy, musi być przekazana w formie pisemnej.
- Współpraca z rodzicami odbywa się w kontakcie bezpośrednim – podczas odbioru dziecka ze świetlicy. W razie braku możliwości rozmowy, nauczyciel świetlicy będzie kontaktował się przez mobiDziennik lub telefonicznie z rodzicem / prawnym opiekunem.
- Świetlica wyposażona jest w: przybory rysunkowe, malarskie, materiały papiernicze, gry planszowe, karciane, klocki, zabawki, przybory do zabaw ruchowych, sprzęt audiowizualny, sprzęt i materiały potrzebne do zajęć organizowanych w świetlicy. Za rzeczy świetlicowe zniszczone przez dziecko odpowiada rodzic/opiekun prawny.
§4. Prawa i obowiązki ucznia korzystającego ze świetlicy szkolnej
Uczeń ma prawo do:
- właściwie zorganizowanej opieki podczas pobytu w świetlicy,
- poszanowania godności osobistej i życzliwego traktowania przez nauczycieli-wychowawców świetlicy, jak i inne dzieci korzystające ze świetlicy,
- ochrony przed przemocą psychiczną i fizyczną,
- wyboru zajęć zgodnie ze swoimi zainteresowaniami,
- doskonalenia swoich uzdolnień i zainteresowań, podejmowania twórczych działań,
- wdrażania do samodzielnej nauki, uzyskania pomocy w nauce, jeśli pojawią się trudności,
- korzystania z zasobów świetlicy, gier, zabawek, sprzętu.
Uczeń jest zobowiązany do:
- przestrzegania wewnętrznego regulaminu świetlicy, z którym jest zapoznany na początku roku szkolnego,
- przestrzegania zasad współżycia w grupie i kulturalnego zachowania,
- respektowania poleceń nauczyciela-wychowawcy świetlicy,
- zgłoszenia wychowawcy każdego wyjścia ze świetlicy,
- przebywania w miejscu, które wyznaczył wychowawca oraz nie oddalania się od grupy podczas wyjść poza salę świetlicową,
- dbania o porządek, szanowania zasobów świetlicy,
- ponoszenia odpowiedzialności za własne postępowanie.
§5. Dokumentacja świetlicy
- Regulamin świetlicy.
- Roczny plan pracy świetlicy.
- Tygodniowy rozkład zajęć.
- Ramowy rozkład dnia.
- Dziennik zajęć.
- Karty zgłoszeń.
§6. Zadania nauczyciela-wychowawcy świetlicy
- Opracowanie rocznego planu i tygodniowego rozkładu zajęć.
- Prowadzenie dziennika zajęć.
- Sumienne wypełnianie swoich obowiązków.
- Sprawowanie opieki i zapewnienie wychowankom bezpieczeństwa.
- Rozwijanie zainteresowań uczniów, umożliwienie im rozwoju, kreatywności i twórczego myślenia.
- Organizowanie gier i zabaw, w tym ruchowych, zarówno w sali oraz na powietrzu.
- Współpraca z Radą Pedagogiczną, psychologiem, pedagogiem, pielęgniarką szkolną oraz rodzicami.
- Dbanie o estetyczny wygląd pomieszczeń świetlicowych.
- Zapoznanie uczniów z wewnętrznym regulaminem świetlicy.
- Uzgadnianie z przełożonymi potrzeb materiałowych świetlicy.
- Informowanie o niewłaściwym zachowaniu uczniów zarówno rodziców jak i wychowawcę.
Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.09.2018 roku.